Opony nowe czy używane?

Opony samochodowe, podobnie jak większość części ulega eksploatacji i w pewnym momencie przychodzi czas, kiedy musimy je wymienić. Dostępne na rynku polecane opony renomowanych producentów to spory wydatek, który nie każdy jest gotów ponieść, dlatego cześć właścicieli pojazdów, decyduje się na zakup opon używanych, co teoretycznie jest rozwiązaniem ekonomicznym, ale czy na pewno? W niniejszym artykule spróbujemy rozważyć wszystkie za i przeciw kupowaniu opon nowych i używanych.

Opony nowe i używane – charakterystyka

Mianem opon nowych nazywamy opony zakupione u producenta lub dystrybutora, posiadające określone dla danego modelu parametry, a także gwarancję producenta. Opony używane z kolei, to produkty z drugiej ręki. To, czy dostaniemy prawdziwe informacje o tym, w jakim stanie są opony i jak długo i w jaki sposób były użytkowane, zależy od sprzedawcy i jego uczciwości. Opony używane jesteśmy w stanie kupić nawet o połowę taniej, niż musielibyśmy zapłacić za komplet nowych opon.

polecane opony

Kiedy warto kupić nowe opony, a kiedy używane?

Podstawową kwestią decydującą tym czy kupimy opony nowe, czy używane są względy finansowe. Nie każdy może pozwolić sobie na zakup nowego kompletu firmowych opon, jednak zanim podejmiemy decyzję o zakupie opon używanych, warto wziąć pod uwagę to, że kiepskiej jakości opony używane mogą narazić nas na dodatkowe koszty, a także niebezpieczeństwo. Nie oznacza to jednak, że zakup opon używanych jest całkowicie niedopuszczalny. Jeżeli bowiem potrzebujemy kupić nowe opony do starego samochodu, którym prawdopodobnie już niedługo pojeździmy, można wtedy rozważyć zakup opon używanych, ponieważ inwestycja w nowe może nie być dla nas opłacalna. Jeżeli jednak kupujemy komplet nowych opon do nowego lub względnie nowego samochodu, który nabyliśmy niedawno, wówczas zdecydowanie lepszym pomysłem będzie zakup kompletu nowych opon, które zapewnią nam komfort jazdy i bezpieczeństwo przez najbliższe kilka lat.

polecane opony

Kiedy trzeba wymienić opony na nowe?

Decyzja o tym, czy kupić opony nowe, czy używane to jedno, ale dobrze też mieć świadomość, kiedy tak naprawdę, powinniśmy o tym zakupie na poważnie zacząć myśleć. Sprawne opony są bowiem bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa i komfortu jazdy, ponadto zużyte opony wpływają na gorsze osiągi oraz większe zużycie paliwa. O zakupie nowych opon powinniśmy więc pomyśleć wtedy, gdy zauważymy jeden lub kilka z poniższych objawów:

  • intensywne spękanie, lub parcenie opon
  • różnego rodzaju deformacje opon
  • odległa data produkcji posiadanych opon
  • uszkodzenia mechaniczne
  • odklejanie bieżnika
  • ubytki bieżnika