Sprzęgło – o czym należy pamiętać

Sprzęgło to zespół elementów, które odpowiadają za rozłączenie silnika od układu napędowego. Łączy dwa wały: napędowy i napędzany, a jego funkcją jest przenoszenie momentu obrotowego. Bez zastosowania sprzęgła silnik nie mógłby pracować w prawidłowy sposób, gdyż auto nie byłoby w stanie funkcjonować w momencie postoju.

Kiedy należy wymienić sprzęgło?

Warto pamiętać, że sprzęgło jest elementem, który ulega zużyciu. Przyjmuje się, że dobrej jakości powinno wytrzymać nawet 200 tysięcy kilometrów. Pierwszym objawem, jaki może świadczyć o konieczności wizyty w serwisie celem wymiany sprzęgła, jest tzw. “branie wysoko”. Niestety bardzo często możemy przegapić ten objaw, gdyż po prostu naturalnie przyzwyczajamy się do charakterystyki pracy zużytego sprzęgła i inaczej operujemy nogą. Co więcej –  w nowoczesnych samochodach występują samoregulatory, które sprawiają, że sprzęgło pracuje tak samo niezależnie od jego zużycia.

producenci części samochodowych

Najbardziej narażone na przedwczesne wyeksploatowanie są sprzęgła pracujące w silnikach dysponujących wysoką mocą. Z kolei największym wyzwaniem jest dla tego elementu praca w jednostkach wysokoprężnych, gdzie moment obrotowy jest nawet trzykrotnie większy niż w odpowiadającym im mocą silnikach benzynowych. Według statystyk sprzęgła w silnikach diesla zużywają się po prostu szybciej.

Jak uniknąć przedwczesnego zużycia sprzęgła?

Producenci części samochodowych zgodnie potwierdzają, że pomimo zastosowania wytrzymałych materiałów nie uniknie się przedwczesnego zużycia sprzęgła, jeżeli traktujemy je w nieprawidłowy sposób. Największym grzechem kierowców jest ruszanie samochodem ze zbyt dynamicznie puszczonym sprzęgłem. Trzeba pamiętać, że charakterystyka zmiany biegów zmienia się wraz z prędkością. Powinniśmy ruszać na półsprzęgle, natomiast kolejne biegi zmieniać dynamiczniej.

producenci części samochodowych

Kolejnym zachowaniem, które doprowadzi prędzej czy później do przedwczesnego zużycia sprzęgła jest nie wciskanie pedału sprzęgła do końca. Taką tendencję mają szczególnie kobiety, które prowadzą samochód w szpilkach, co uniemożliwia często pełne używanie przekładni.

Wymiana sprzęgła – o czym pamiętać?

Jeżeli zauważysz objawy zużycia sprzęgła w postaci wyższego “łapania” lub obserwujesz wzrastające obroty bez wzrostu prędkości (tzw. ślizganie się sprzęgła), powinieneś udać się do warsztatu samochodowego celem jego wymiany. Postaw na producentów auto części, którzy oferują najwyższą jakość, gdyż sprzęgło to element, który wymienia się dwa lub maksymalnie trzy razy podczas całego okresu eksploatacji samochodu. Na ucando.pl masz możliwość odnalezienia części wg producenta do konkretnego modelu pojazdu.